Mitt under förberedelserna inför kommande säsong har vi satt oss ned för en pratstund med Oliver Livbom. En av herrlagets mest rutinerade i Järlatröjan.
Med över 20 år i klubben och Järla fortfarande trogen.
Hur känns kroppen i dessa försäsongstider?
Bättre än förväntat faktiskt. Har varit dåligt med träning under uppehållet och ledigheten. En stor del kan vara att vi får träna mycket fotboll i nya tältet? Men träningsvärk har man ju fått i alla fall.
Vad tycker du om serieindelningen och motståndet som väntar i år?
Mycket bra, många lokala lag och derbyn väntar. Det är alltid kul. Samt att vi slipper långa resor för bortamatcher. Samtidigt är det lite kul med ett gotlandslag i serien (Dalhem) som jag ser fram emot.
Kvaliteten känns mer oviss än förra sejouren i division 3.
Ryktet säger att du är en jäkel på att tippa... Vad säger lagkamraterna om det tror du?
Utan att skryta så är jag bäst. Dem andra i laget till exempel Inti, Tolga och Jeppe tippar inte med huvudet, utan chansar för mycket. Dem tippar med hjärta och letar bara "höga odds" vilket är helt fel. Vinn ofta, men lite är en bra grundtanke.
Vad ser du fram emot mest inför säsongen?
Jag ser fram emot att ta revansch från förra gången vi var uppe i trean.
Tack för pratstunden och vi ser fram emot att se dig på planen i premiären mot Trosa-Vagnhärad på Nacka IP den 14 april klockan 14.00.
Forza Järla