Hänt i Veckan
Vi inleder i F03. I veckan som gick bjöd ledarna in föräldrarna på möte och glädjande nog var det ganska bra uppslutning. Ledarna passade på att då gå igenom Järlas röda tråd och visa hur F03 använder den som grund för planeringen, och när vi utvecklar våra egen målsättning och spelidé. Ledarna hade även sammanställt hur mycket vi hunnit med i år hittills och siffrorna är hisnande! Till exempel har tjejerna erbjudits träning 77 gånger vilket motsvarar 100 timmar. Därtill kommer Sanktan, cuper, Go cart, spelarmöte, utvecklingssamtal och uppdrag som Bollisa! I lördags spelade laget tre sanktanmatcher, i söndags hjälpte man F04 och i veckan som kommer väntar löpteknikträning, bollträning och sista matcherna i Sanktan för säsongen.
F06 har nu tränat på 7-manna matcher vid tre träningstillfällen, detta för att kunna förbereda sig för Nackamästerskapen. Laget har också börjat träna med boll stl. 4. Det märks att spelarna tycker det är roligt att få spela på stor plan, och att dom är redo att ta nästa steg.
På pojksidan i P04 så körde laget i veckan fullt ut med smålagsfotboll på träningarna, bland annat körde man ”engelsmannen”. Tränarna rundade också av med ett hårt fysträningspass. Killarna tyckte det var kul, dom blev svettiga och fick upp tempot i både passningsspel och sin reaktionsförmåga. Resultatet visade sig ganska omgående i helgens sanktan-matcher. Lag svart spelade mot Ingarö IF, där spelet präglades av bra och snabbt passningsspel, fint försvarsspel där alla jobbade hem och vassa anfall som ställde motståndarna vid flera tillfällen. Lag vit spelade sin match på söndagen, även dem mot Ingarö hemma på Nacka IP. Järla hade där ett kompakt övertag med bra och snabbt passningsspel och man släppte aldrig in motståndarna till bra lägen. En fin genomförd fotbollshelg mot värdiga motståndare, där laget återigen visar klass. Helgen avslutades sedan med allsvensk fotboll där 16 grabbar och 4 ledare fick se Malmö FF besegra Djurgårdens IF på Tele2 Arena. En helg i fotbollens tecken således.
P05 väst har fortsatt att öva passningar och bollmottagningar i veckan som varit, detta för att sedan bygga på med kombinationsövningar utanför och runt straffområdet från sida till sida, i syfte att få upp farten och precisionen i passningsspelet. Gula laget var matchlediga den här helgen då laget de skulle möta dragit sig ur sanktan. Kommande helg är årets sista sanktan-matcher, sedan väntar oktober med cupspel varje helg.











