Bli medlem i Järla IF FK!

Hänt i veckan

2015-06-02 17:30
Mycket på gång bland föreningens ungdomslag.
Mycket på gång bland föreningens ungdomslag.

Så var det då äntligen premiär för artikelserien ”Hänt i veckan”, här ska vi lite kort summera vad som händer ute bland alla fantastiska svartvita-lag, tidigare i veckan och under kommande veckor.


Senast måndag kl 09.00 varje vecka så kan man som ledare till något utav föreningens ungdomslag maila in en summering till [email protected] av sin vecka, och vad som komma skall framöver. Anledningen till denna artikelseries uppkomst är ganska enkel, ni ledare därute gör ett fantastiskt arbete med våra barn och ungdomar, detta bör och ska uppmärksammas. Dock så behöver vi er hjälp med rapporteringen då vi har många järla-lag i spel under säsongen. Så, vad har då hänt hos våra lag denna veckan.


För de flesta utav våra ungdomslag så har det som brukligt varit full fart med matcher. Mentorerna från våra seniorlag är nu också ute bland våra ungdomslag, där exempelvis Jonna och Karro från föreningens damlag besökte F03 tidigare, vilket var mycket uppskattat. Även herrarna har varit ute på mentorsuppdrag, de besökte då bland annat P04, där dem gav grabbarna värdefulla tips och råd att ta med sig i framtiden. Från föreningens sida är vi mycket glada för denna samverkan, där vi verkligen kan stärka föreningsandan. Vi bär alla samma tröja, och strävar på många sätt mot samma mål, att bli så duktiga det bara går!


För P05 Röd/Vit så drar förberedelserna igång inför lagets första cup med övernattning, då det bär av till Rimbo. Rapporter från lagledningen säger att grabbarna verkligen är laddade för detta, och från föreningens sida håller vi självklart tummarna för att laget får en fantastiskt rolig turnering.


I helgen fick vi också bevittna ett äkta derby, då Järla IF FK P06 röd ställdes mot Järla IF FK P06 svart. Första halvlek präglades i denna match av fint passningsspel från P06 röd och snabbt kontringsspel av P06 svart. Långskott plus en ribbträff från P06 röd ihop med några riktigt vassa genombrott från P06 svart gjorde att det stod 3-3 i halvtid. Totalt tolv mål från sju olika målskyttar efter full tid vittnar om en fartfylld och härlig fotbollsmatch. Bra jobbat grabbar!


Av rapporterna så är det en fin utveckling hos spelarna från samtliga lag. Vi ser också att samverkan med andra Järla-lag är viktigt för att kunna bedriva en långsiktig och hållbar verksamhet ute bland våra ungdomslag. Samarbeten utvecklas allt mer mellan våra lag, där exempelvis hela åldersgrupper tränar tillsammans, eller lånar ut spelare för att bredda lagen i samband med intensivt matchspel. Bland annat lånade F03 in några tjejer från F04 under förra veckan för att kunna ställa upp med en hel trupp till samtliga matcher.


Dessa samarbetsformer är något som föreningen aktivt stödjer och vill stimulera, då det utvecklar inte bara spelarna utan också våra ledare, där de kan dra nytta av sina ledarkollegors erfarenheter och kunnande.


Tillsammans kan vi sporra varandra till utveckling!

Nyhetsarkiv

Intersport
Craft
Nacka Tryck Reklam
Stiftelsen Dunross
Maxi Nacka
Folksam - idrottsförsäkring
Vi samverkar med RF-SISU Stockholm

Järlas Webshop

Intersport

Stolta Sponsorer

CraftNacka Tryck ReklamStiftelsen DunrossMaxi Nacka

Stöttesponsor

Utmärkelser

Vi är en Kvalitetsklubb

Samarbeten

Folksam - idrottsförsäkringVi samverkar med RF-SISU StockholmDigitala Lagkassan
Bingo Stockholm - Alla hallar